בגדי אופניים

הבגד לא בהכרח עושה את האדם אבל בגד מותאם לסוג העיסוק בהחלט עשוי להקל עליו. בתחום רכיבה על אופניים, לביגוד יש חשיבות רבה. ניתן כיום להתאים ביגוד וציוד מכף רגל ועד ראש: קסדה, חולצות טרמיות, חולצות מנדפות, מכנסי רכיבה לאופניים, נעלי רכיבה, גרביים, בנדנה לראש, משקפי שמש, מגני ברכיים

החורף היא עונה המעמידה בפני הרוכבים אתגר מיוחד ולו רק בשל תנאי מזג האוויר – הקור והגשם. רבים לא נרתעים ממזג אוויר קיצוני (חום או קור), לא מוותרים על רכיבה ואף רוכשים בגדי אופניים איכותיים. לקראת החורף מומלץ להצטייד בכובע פלי מחמם, מחממי אוזניים וצוואר, שרוולי רגליים מחממים ודוחים ממים, שרוולים מחממי ידיים, ערדליים וכיסויי נעלים מבודדים ועוד.

אפשר ותמיד מומלץ ללמוד מניסיונם של אחרים. אין הכרח לרכוש את כל פריטי הביגוד המוצעים אבל נכון לרכוש את העיקריים- חולצה ומכנסיים. גם ללבוש תחתון יש חשיבות כי הוא זה הבא במגע עם הגוף. העיקרון האמור להנחות הוא להיפטר ממשקל מיותר אבל לא לוותר על פריטי לבוש חיוניים, ודאי לא כאלה שתורמים לרכיבה נוחה ובטיחותית.

כמו בכל תחום עיסוק- חשוב להיות קשובים לגוף, ודאי בספורט כמו רכיבה, שבמהלך רכיבה אחת עוברים תנודות ושינויים בתחושות, במצבים, בתנאי הדרך, בסיכונים האורבים בה. רכיבה מחייבת להיות דרוכים וערניים בכל שבריר שנייה – “כמו גנגסטר בליל סכינים”, כהגדרתו של הסופר עמוס עוז את מצב הדריכות, הקשב והריכוז שלו בשעת כתיבה.

אין ספק כי ביגוד איכותי שמגלומים בו תוצאותיהם של מחקרים רבים ומעמיקים הוא הביגוד הנכון והמתאים ביותר לרוכבים שרכיבה על אופניים מהווה חלק בלתי נפרד משגרת חייהם.

ברור כי מי שיוצא לרכיבה קצרה בשכונה לעתים רחוקות לא יידרש לערכת ביגוד מקצועית ויקרה, אבל מי שרוכב דרך קבע בכלל ורכיבה מקצועית בפרט לא יוכל לוותר על הטוב ביתר.

בעודכם מתלבטים איזה ביגוד לרכוש- חשוב לא פחות לבחור אופניים המתאימים למידות גופכם; אופניים שלא יתבעו מכם מאמץ מיותר בעת הדיווש, ובעיקר אופניים שמתאימים לתוואי השטח שבו אתם נוהגים ומרבים לרכוב.

לנוחותכם קיימים פורומים שונים של רוכבים מקצועיים ובהם תוכלו לשאול ולקבל תשובות ועצות בכל הנושאים הרלוונטיים לרכיבה וכמובן גם על ביגוד. החליטו בעצמכם מה חיוני ומה ניתן לוותר עליו, מה הוא בבחינת MUST ומה הוא אביזר של נוחות ומותרות שניתן לוותר עליו אם מדובר במגבלה כספית. רכבו בזהירות!

Team 10
Team 10